| Item no. | 16377 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 8.1 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | N |
| NEW - Inner diameter (d) | 24 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 40 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 9 mm |
| NEW - Seal width (H) | 8 mm |
| Material | NBR |
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1 | Shipped in 3 - 5 - Day(s) |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 13,5500 |
| 2+ | € 13,5564 |
| 5+ | € 12,1950 |
| 10+ | € 12,1961 |
| 20+ | € 8,8078 |
| 50+ | € 6,2333 |
| 100+ | € 5,0137 |
| 200+ | € 4,3363 |
| 500+ | € 3,9298 |
| 1000+ | € 3,2521 |
| 2500+ | € 2,8456 |
| In stock | Yes, 1 pcs |
| Article number | 16377 |
| NEW - Inner diameter (d) | 24 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 40 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 9 mm |
| NEW - Seal width (H) | 8 mm |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 6 |
| Outer diameter (D) | 40 |
| Product Name | U-ring seal series N |
| Design | |
| Design | N |
| Dimensions | |
| Dimensions | 24x40x9 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | N |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 40169300 |
| net weight | 8.1 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 90 NBR 109 |
| stick type (outer surface) | NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 90 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Piston Seals | N Piston Seals (Hydraulic) | N Rod Seals (Hydraulic) | Rod / Piston Seals | |
All items marked with a * are required.