| Item no. | 16548 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 2.551 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | N |
| NEW - Inner diameter (d) | 35 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 45 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 4.7 mm |
| NEW - Seal width (H) | 4 mm |
| Material | NBR |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 14,0000 |
| 2+ | € 13,9932 |
| 5+ | € 12,5902 |
| 10+ | € 12,5934 |
| 20+ | € 9,0943 |
| 50+ | € 6,4360 |
| 100+ | € 5,1767 |
| 200+ | € 4,4772 |
| 500+ | € 4,0574 |
| 1000+ | € 3,3579 |
| 2500+ | € 2,9381 |
| Article number | 16548 |
| NEW - Inner diameter (d) | 35 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 45 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 4.7 mm |
| NEW - Seal width (H) | 4 mm |
| Outer diameter (D) | 45 |
| Product Name | U-ring seal series N |
| Design | |
| Design | N |
| Dimensions | |
| Dimensions | 35x45x4.7 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | N |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 40169300 |
| net weight | 2.551 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 90 NBR 109 |
| stick type (outer surface) | NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 90 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Piston Seals | N Piston Seals (Hydraulic) | N Rod Seals (Hydraulic) | Rod / Piston Seals | |
All items marked with a * are required.