| Item no. | 14390 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | AU |
| net weight | 8.991 Gram |
| Packaging Unit | 300 |
| Design | AU N100 |
| NEW - Inner diameter (d) | 35 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 50 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 11 mm |
| NEW - Seal width (H) | 10 mm |
| Material | AU |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 300+ | € 3,7900 |
| 500+ | € 3,4271 |
| 1000+ | € 3,0599 |
| 2500+ | € 2,6926 |
| 5000+ | € 2,4479 |
| Article number | 14390 |
| Minimum sold per | 300 |
| NEW - Inner diameter (d) | 35 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 50 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 11 mm |
| NEW - Seal width (H) | 10 mm |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 5.5 |
| Outer diameter (D) | 50 |
| Product Name | U-ring seal series AU N100 |
| Design | |
| Design | AU N100 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 35x50x11 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | AU N100 |
| Logistics | |
| country of origin | FR |
| HS-code | 84129080 |
| net weight | 8.991 Gram |
| Material | |
| Material | AU |
| Compound | 94 AU 925 |
| stick type (outer surface) | AU |
| Packaging | |
| Packaging description | 300 |
| Packaging Unit | 300 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 94 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Piston Seals | AU N100 Piston Seals (Hydraulic) | AU N100 Rod Seals (Hydraulic) | Rod / Piston Seals | |
All items marked with a * are required.