| Item no. | 40421451 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 13.5 Gram |
| Packaging Unit | 5 |
| Design | N |
| NEW - Inner diameter (d) | 35 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 50 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 9 mm |
| NEW - Seal width (H) | 8 mm |
| Material | NBR |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 10,9200 |
| 10+ | € 10,9159 |
| 20+ | € 7,8837 |
| 50+ | € 5,8729 |
| 100+ | € 4,7238 |
| 200+ | € 4,0855 |
| 500+ | € 3,7024 |
| 1000+ | € 3,0640 |
| 2500+ | € 2,6812 |
| Article number | 40421451 |
| Minimum sold per | 5 |
| NEW - Inner diameter (d) | 35 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 50 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 9 mm |
| NEW - Seal width (H) | 8 mm |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 5.5 |
| Outer diameter (D) | 50 |
| Product Name | U-ring seal series N |
| Design | |
| Design | N |
| Dimensions | |
| Dimensions | 35x50x9 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | N |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 40169300 |
| net weight | 13.5 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 90 NBR 109 |
| Packaging | |
| Packaging description | 5 |
| Packaging Unit | 5 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 90 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Piston Seals | N Piston Seals (Hydraulic) | N Rod Seals (Hydraulic) | Rod / Piston Seals | |
All items marked with a * are required.