| Item no. | 40421350 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 0.7 Gram |
| Packaging Unit | 5 |
| Design | N |
| NEW - Inner diameter (d) | 7 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 15 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5 mm |
| Material | NBR |
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 355 | Shipped in 3 - 5 - Day(s) |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 9,1700 |
| 10+ | € 9,1655 |
| 20+ | € 6,6201 |
| 50+ | € 4,9312 |
| 100+ | € 3,9664 |
| 200+ | € 3,4306 |
| 500+ | € 3,1088 |
| 1000+ | € 2,5729 |
| 2500+ | € 2,2513 |
| In stock | Yes, 355 pcs |
| Article number | 40421350 |
| Minimum sold per | 5 |
| NEW - Inner diameter (d) | 7 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 15 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5 mm |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 3.5 |
| Outer diameter (D) | 15 |
| Product Name | U-ring seal series N |
| Design | |
| Design | N |
| Dimensions | |
| Dimensions | 7x15x6 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | N |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 40169300 |
| net weight | 0.7 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 90 NBR 109 |
| Packaging | |
| Packaging description | 5 |
| Packaging Unit | 5 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 90 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Piston Seals | N Piston Seals (Hydraulic) | N Rod Seals (Hydraulic) | Rod / Piston Seals | |
All items marked with a * are required.