| Item no. | 16974 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 37.281 Gram |
| Packaging Unit | 50 |
| Material | NBR |
| Design | N100 |
| NEW - Seal width (H) | 12 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 100 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 13 mm |
| NEW - Inner diameter (d) | 80 mm |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 50+ | € 11,5000 |
| 100+ | € 9,9039 |
| 200+ | € 8,9455 |
| 500+ | € 7,6675 |
| Article number | 16974 |
| Minimum sold per | 50 |
| NEW - Inner diameter (d) | 80 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 13 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 100 mm |
| NEW - Seal width (H) | 12 mm |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 6 |
| Outer diameter (D) | 100 |
| Product Name | U-ring seal series N100 |
| Design | |
| Design | N100 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 80x100x13 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | N100 |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 40169300 |
| net weight | 37.281 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 90 NBR 109 |
| stick type (outer surface) | NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 50 |
| Packaging Unit | 50 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 90 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Piston Seals | N100 Piston Seals (Hydraulic) | N100 Rod Seals (Hydraulic) | Rod / Piston Seals | |
All items marked with a * are required.