| Item no. | 11766 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | AU |
| net weight | 0.851 Gram |
| Packaging Unit | 500 |
| Design | AU N |
| NEW - Inner diameter (d) | 8 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 16 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 7 mm |
| NEW - Seal width (H) | 6 mm |
| Material | AU |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 500+ | € 3,0200 |
| 1000+ | € 2,6930 |
| 2500+ | € 2,3698 |
| 5000+ | € 2,1544 |
| Article number | 11766 |
| Minimum sold per | 500 |
| NEW - Inner diameter (d) | 8 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 16 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 7 mm |
| NEW - Seal width (H) | 6 mm |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 4 |
| Outer diameter (D) | 16 |
| Product Name | U-ring seal series AU N |
| Design | |
| Design | AU N |
| Dimensions | |
| Dimensions | 8x16x7 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | AU N |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84129080 |
| net weight | 0.851 Gram |
| Material | |
| Material | AU |
| Compound | 94 AU 925 |
| Packaging | |
| Packaging description | 500 |
| Packaging Unit | 500 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 94 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Piston Seals | AU N Piston Seals (Hydraulic) | AU N Rod Seals (Hydraulic) | Rod / Piston Seals | |
All items marked with a * are required.