| Item no. | 24344729 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 1.6 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MR |
| NEW - Inner diameter (d) | 115 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 130.1 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5.9 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 166,1500 |
| 2+ | € 87,7812 |
| 5+ | € 59,1864 |
| 10+ | € 43,9764 |
| 20+ | € 35,4094 |
| 50+ | € 29,7763 |
| 100+ | € 25,7216 |
| 200+ | € 24,2879 |
| 500+ | € 22,7708 |
| 1000+ | € 22,1287 |
| Article number | 24344729 |
| NEW - Inner diameter (d) | 115 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 130.1 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5.9 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 7.55 |
| Inner diameter (D) | 115 |
| Inner diameter (d) | 115 |
| material grp energiser element | FKM |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 6 mm |
| Outer diameter (D) | 130.1 |
| Packaging | Small Pack |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-MR |
| Radius on installation space (R1) | 1.2 |
| Width (H) | 6.3 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 6 |
| Design | |
| Design | OMS-MR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 115x130.1x6.3 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 39269097 |
| net weight | 1.6 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE B602 / FKM |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.