| Item no. | 49412545 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 156.84 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MRPR |
| NEW - Inner diameter (d) | 225 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 245.5 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 247,1800 |
| 2+ | € 151,0496 |
| 5+ | € 118,1149 |
| 10+ | € 97,3346 |
| 20+ | € 86,0725 |
| 50+ | € 75,2103 |
| 100+ | € 66,5279 |
| 200+ | € 63,4620 |
| 500+ | € 59,2474 |
| Article number | 49412545 |
| NEW - Inner diameter (d) | 225 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 245.5 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Energizer compound | FKM |
| Groove width (L) | 10.25 |
| Inner diameter (D) | 225 |
| Inner diameter (d) | 225 |
| Outer diameter (D) | 245.5 |
| Product Name | Merkel® Omegat-S. set EW series OMS-MR-PR |
| Radius on installation space (R1) | 2 |
| Width (H) | 8.1 |
| Design | |
| Design | OMS-MRPR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 225x245.5x8.1 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MRPR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 156.84 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE GM201 / NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.