| Item no. | 40421043 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 210 Gram |
| Packaging Unit | 5 |
| Design | H OF |
| NEW - Inner diameter (d) | 25 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 45 mm |
| NEW - Width on shaft (H1) | 3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 12 mm |
| Material | NBR |
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 10 | Shipped in 3 - 5 - Day(s) |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 16,5600 |
| 10+ | € 16,5651 |
| 20+ | € 11,9626 |
| 50+ | € 8,9113 |
| 100+ | € 7,1678 |
| 200+ | € 6,1993 |
| 500+ | € 5,6180 |
| 1000+ | € 4,6494 |
| 2500+ | € 4,0682 |
| In stock | Yes, 10 pcs |
| Article number | 40421043 |
| Minimum sold per | 5 |
| NEW - Inner diameter (d) | 25 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 45 mm |
| NEW - Width on shaft (H1) | 3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 12 mm |
| Inner diameter (d) | 25 |
| Outer diameter (D) | 45 |
| Width (H) | 3 |
| Inner diameter (D) | 25 |
| Length of sealing lip (H1) | 3 |
| NEW - Installation space width (L) | 3 mm |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 3 mm |
| Nomenclature in FST catalogue | 0025,00-012 |
| Packaging | Small Pack |
| Product Name | H OF |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 3 |
| Design | |
| Design | H OF |
| Dimensions | |
| Dimensions | 25x45x3 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | H OF |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 40169300 |
| net weight | 210 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 88 NBR 101 |
| Packaging | |
| Packaging description | 5 |
| Packaging Unit | 5 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 88 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.