| Item no. | 49041955 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 1568 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MRPR |
| NEW - Inner diameter (d) | 32 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 42.7 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 4.2 mm |
| NEW - Seal width (H) | 4 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 74,4500 |
| 2+ | € 35,1312 |
| 5+ | € 20,3507 |
| 10+ | € 13,1404 |
| 20+ | € 8,9861 |
| 50+ | € 7,0102 |
| 100+ | € 5,7711 |
| 200+ | € 5,1141 |
| 500+ | € 4,7303 |
| 1000+ | € 4,5688 |
| Article number | 49041955 |
| NEW - Inner diameter (d) | 32 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 42.7 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 4.2 mm |
| NEW - Seal width (H) | 4 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 5.35 |
| Inner diameter (d) | 32 |
| Inner diameter (D) | 32 |
| Outer diameter (D) | 42.7 |
| Product Name | Merkel® Omegat-S. set EW series OMS-MR-PR |
| Width (H) | 4.2 |
| Design | |
| Design | OMS-MRPR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 32x42.7x4.2 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MRPR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 1568 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE GM201 / NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.