| Item no. | 530525 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 6.071 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| NEW - Inner diameter (d) | 340 mm |
| Design | OMS-S-PR |
| NEW - Outer diameter (D) | 370 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 15 mm |
| NEW - Seal width (H) | 14 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 653,8600 |
| 2+ | € 462,2488 |
| 5+ | € 411,4988 |
| 10+ | € 355,1392 |
| 20+ | € 314,2984 |
| 50+ | € 278,4293 |
| 100+ | € 259,8198 |
| 200+ | € 254,7415 |
| Article number | 530525 |
| NEW - Inner diameter (d) | 340 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 370 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 15 mm |
| NEW - Seal width (H) | 14 mm |
| Groove width (L) | 15 |
| Inner diameter (d) | 340 |
| Inner diameter (D) | 340 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 12 mm |
| Outer diameter (D) | 370 |
| Product Name | Merkel® Omegat-S. set EW series OMS-S-PR |
| Radius on installation space (R1) | 0.8 |
| Width (H) | 15 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 12 |
| Design | |
| Design | OMS-S-PR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 340x370x15 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Model | OMS-S-PR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 6.071 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE GM201 / NBR |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.