| Item no. | 49014554 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | AU |
| net weight | 20 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | PU82 |
| NEW - Inner diameter (d) | 400 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 411.6 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 12.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 10.7 mm |
| Material | AU |
| Article number | 49014554 |
| NEW - Inner diameter (d) | 400 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 411.6 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 12.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 10.7 mm |
| Groove width (L) | 5.8 |
| Inner diameter (d) | 400 |
| Inner diameter (D) | 400 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 5 mm |
| Outer diameter (D) | 411.6 |
| Product Name | Merkel® Cover Seal series PU82 |
| Profile (S) | 5.8 |
| Width (H) | 12.3 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 5 |
| Design | |
| Design | PU82 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 400x411.6x12.3 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | PU82 |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 39269097 |
| net weight | 20 Gram |
| Material | |
| Material | AU |
| Compound | 93 AU V167 |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 93 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.