| Item no. | 24007475 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 330 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | S8 |
| NEW - Inner diameter (d) | 42 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 50 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 6 mm |
| Material | NBR |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 37,9800 |
| 2+ | € 37,9808 |
| 5+ | € 19,9867 |
| 10+ | € 19,9867 |
| 20+ | € 12,3916 |
| 50+ | € 8,3942 |
| 100+ | € 6,3956 |
| Article number | 24007475 |
| NEW - Inner diameter (d) | 42 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 50 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 6 mm |
| Groove width (L) | 4 |
| Inner diameter (D) | 42 |
| Inner diameter (d) | 42 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 2.5 mm |
| Outer diameter (D) | 50 |
| Product Name | Merkel® Compact Seal series S8 |
| Width (H) | 6.3 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 2.5 |
| Design | |
| Design | S8 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 42x50x6.3 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Model | S8 |
| Logistics | |
| country of origin | RS |
| HS-code | 40169300 |
| net weight | 330 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 70 NBR B209 |
| stick type (outer surface) | NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 70 Shore A |
All items marked with a * are required.