| Item no. | 24575 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 7.9 Gram |
| Packaging Unit | 5 |
| Design | NI400 |
| NEW - Inner diameter (d) | 50 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 65 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 11 mm |
| NEW - Seal width (H) | 10 mm |
| Material | NBR |
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 25 | Shipped in 3 - 5 - Day(s) |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 42,7100 |
| 10+ | € 42,6972 |
| 20+ | € 30,8386 |
| 50+ | € 22,9726 |
| 100+ | € 18,4780 |
| 200+ | € 15,9810 |
| 500+ | € 14,4827 |
| 1000+ | € 11,9857 |
| 2500+ | € 10,4874 |
| In stock | Yes, 25 pcs |
| Article number | 24575 |
| Minimum sold per | 5 |
| NEW - Inner diameter (d) | 50 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 65 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 11 mm |
| NEW - Seal width (H) | 10 mm |
| Groove width (L) | 7.5 |
| Inner diameter (d) | 50 |
| Inner diameter (D) | 50 |
| Outer diameter (D) | 65 |
| Product Name | U-ring seal set series NI400 |
| Width (H) | 11 |
| Width of the lead-in chamfer | 5.5 |
| Design | |
| Design | NI400 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 50x65x11 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | NI400 |
| Logistics | |
| country of origin | RS |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 7.9 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 80 NBR 878 / POM Q09920 |
| stick type (outer surface) | NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 5 |
| Packaging Unit | 5 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 80 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.