| Item no. | 21420 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | AU |
| net weight | 23.4 Gram |
| Packaging Unit | 300 |
| Design | NI300 |
| NEW - Inner diameter (d) | 65 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 75 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 13 mm |
| NEW - Seal width (H) | 12 mm |
| Material | AU |
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 600 | Shipped in 3 - 5 - Day(s) |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 300+ | € 5,5900 |
| 500+ | € 5,1019 |
| 1000+ | € 4,6027 |
| 2500+ | € 4,0504 |
| 5000+ | € 3,7960 |
| In stock | Yes, 600 pcs |
| Article number | 21420 |
| Minimum sold per | 300 |
| NEW - Inner diameter (d) | 65 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 75 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 13 mm |
| NEW - Seal width (H) | 12 mm |
| Groove width (L) | 5 |
| Inner diameter (d) | 65 |
| Inner diameter (D) | 65 |
| Outer diameter (D) | 75 |
| Product Name | U-ring seal series NI300 |
| Width (H) | 13 |
| Width of the lead-in chamfer | 4.5 |
| Design | |
| Design | NI300 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 65x75x13 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | NI300 |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84129080 |
| net weight | 23.4 Gram |
| Material | |
| Material | AU |
| Compound | 94 AU 925 |
| stick type (outer surface) | AU |
| Packaging | |
| Packaging description | 300 |
| Packaging Unit | 300 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 94 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.