| Item no. | 162680 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 6.7 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | FOI |
| NEW - Inner diameter (d) | 90 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 99.4 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 7.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 6.6 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 95,1700 |
| 2+ | € 95,1704 |
| 5+ | € 67,5397 |
| 10+ | € 67,5397 |
| 20+ | € 61,4000 |
| 50+ | € 55,2600 |
| 100+ | € 47,5849 |
| 200+ | € 41,4450 |
| 500+ | € 23,0250 |
| 1000+ | € 18,4200 |
| Article number | 162680 |
| NEW - Inner diameter (d) | 90 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 99.4 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 7.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 6.6 mm |
| Cross section axial | 5.33 |
| Housing depth (t) | 4.7 |
| Inner diameter (d) | 90 |
| Inner diameter (D) | 90 |
| Max. gap permissible (X2 max) | 0.12 |
| Outer diameter (D) | 99.4 |
| Product Name | U-ring seal set FORSEAL series FOI |
| Width (H) | 7.1 |
| Design | |
| Design | FOI |
| Dimensions | |
| Dimensions | 90x99.4x7.1 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Model | FOI |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84879090 |
| net weight | 6.7 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE F55102 |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.