| Item no. | 11813 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | AU |
| net weight | 3.311 Gram |
| Packaging Unit | 500 |
| Design | AU N100 |
| NEW - Inner diameter (d) | 18 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 30 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 9 mm |
| NEW - Seal width (H) | 8 mm |
| Material | AU |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 500+ | € 2,6900 |
| 1000+ | € 2,3983 |
| 2500+ | € 2,1103 |
| 5000+ | € 1,9186 |
| Article number | 11813 |
| Minimum sold per | 500 |
| NEW - Inner diameter (d) | 18 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 30 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 9 mm |
| NEW - Seal width (H) | 8 mm |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 5 |
| Outer diameter (D) | 30 |
| Product Name | U-ring seal series AU N100 |
| Design | |
| Design | AU N100 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 18x30x9 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | AU N100 |
| Logistics | |
| country of origin | FR |
| HS-code | 84129080 |
| net weight | 3.311 Gram |
| Material | |
| Material | AU |
| Compound | 94 AU 925 |
| stick type (outer surface) | AU |
| Packaging | |
| Packaging description | 500 |
| Packaging Unit | 500 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 94 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Piston Seals | AU N100 Piston Seals (Hydraulic) | AU N100 Rod Seals (Hydraulic) | Rod / Piston Seals | |
All items marked with a * are required.