| Item no. | 40421576 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 11.2 Gram |
| Packaging Unit | 5 |
| Material | NBR |
| Design | N100 |
| NEW - Seal width (H) | 9.5 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 55 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 10.5 mm |
| NEW - Inner diameter (d) | 40 mm |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 14,0800 |
| 10+ | € 14,0785 |
| 20+ | € 10,1675 |
| 50+ | € 7,5741 |
| 100+ | € 6,0923 |
| 200+ | € 5,2689 |
| 500+ | € 4,7750 |
| 1000+ | € 3,9517 |
| 2500+ | € 3,4578 |
| Article number | 40421576 |
| Minimum sold per | 5 |
| NEW - Inner diameter (d) | 40 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 10.5 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 55 mm |
| NEW - Seal width (H) | 9.5 mm |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 5.5 |
| Outer diameter (D) | 55 |
| Product Name | U-ring seal series N100 |
| Design | |
| Design | N100 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 40x55x10.5 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | N100 |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 40169300 |
| net weight | 11.2 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 90 NBR 109 |
| Packaging | |
| Packaging description | 5 |
| Packaging Unit | 5 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 90 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Piston Seals | N100 Piston Seals (Hydraulic) | N100 Rod Seals (Hydraulic) | Rod / Piston Seals | |
All items marked with a * are required.