| Item no. | 49110163 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 3 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| NEW - Inner diameter (d) | 1000 mm |
| Design | OMS-S-PR |
| NEW - Outer diameter (D) | 1040 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 20 mm |
| NEW - Seal width (H) | 18.7 mm |
| Material | PTFE |
| Article number | 49110163 |
| NEW - Inner diameter (d) | 1000 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 1040 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 20 mm |
| NEW - Seal width (H) | 18.7 mm |
| Groove width (L) | 20 |
| Inner diameter (D) | 1000 |
| Outer diameter (D) | 1040 |
| Product Name | Merkel® Omegat-S. set EW series OMS-S-PR |
| Width (b) | 18.7 |
| Width (H) | 20 |
| Design | |
| Design | OMS-S-PR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 1000x1040x20 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | check |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 3 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE B602 / NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.