| Item no. | 49020172 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 123 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MRPR |
| NEW - Inner diameter (d) | 150 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 165.1 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5.9 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 173,4900 |
| 2+ | € 106,0384 |
| 5+ | € 82,9150 |
| 10+ | € 68,3280 |
| 20+ | € 60,4230 |
| 50+ | € 52,7974 |
| 100+ | € 46,7026 |
| 200+ | € 44,5502 |
| 500+ | € 41,5916 |
| Article number | 49020172 |
| NEW - Inner diameter (d) | 150 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 165.1 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5.9 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 7.55 |
| Inner diameter (D) | 150 |
| Inner diameter (d) | 150 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 6 mm |
| Outer diameter (D) | 165.1 |
| Product Name | Merkel® Omegat-S. set EW series OMS-MR-PR |
| Radius on installation space (R1) | 1.2 |
| Width (H) | 6.3 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 6 |
| Design | |
| Design | OMS-MRPR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 150x165.1x6.3 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MRPR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 123 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE C104 / NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.