| Item no. | 24367093 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 100 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-S |
| NEW - Inner diameter (d) | 160 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 180 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 10 mm |
| NEW - Seal width (H) | 9.4 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 305,5400 |
| 2+ | € 186,7476 |
| 5+ | € 146,0202 |
| 10+ | € 120,3332 |
| 20+ | € 106,4092 |
| 50+ | € 92,9810 |
| 100+ | € 82,2472 |
| 200+ | € 78,4568 |
| 500+ | € 73,2463 |
| Article number | 24367093 |
| NEW - Inner diameter (d) | 160 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 180 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 10 mm |
| NEW - Seal width (H) | 9.4 mm |
| Groove width (L) | 10 |
| Inner diameter (D) | 160 |
| Inner diameter (d) | 160 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 7.5 mm |
| Outer diameter (D) | 180 |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-S |
| Radius on installation space (R1) | 0.4 |
| Width (H) | 10 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 7.5 |
| Design | |
| Design | OMS-S |
| Dimensions | |
| Dimensions | 160x180x10 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-S |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 39269097 |
| net weight | 100 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE GM201 / FKM |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.