| Item no. | 24352984 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 1.301 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MR |
| NEW - Inner diameter (d) | 230 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 250.5 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 333,7800 |
| 2+ | € 203,9804 |
| 5+ | € 159,5048 |
| 10+ | € 131,4414 |
| 20+ | € 116,2336 |
| 50+ | € 101,5647 |
| 100+ | € 89,8402 |
| 200+ | € 85,6998 |
| 500+ | € 80,0083 |
| Article number | 24352984 |
| NEW - Inner diameter (d) | 230 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 250.5 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 10.25 |
| Inner diameter (d) | 230 |
| Inner diameter (D) | 230 |
| material grp energiser element | FKM |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 7.5 mm |
| Outer diameter (D) | 250.5 |
| Packaging | Small Pack |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-MR |
| Radius on installation space (R1) | 2 |
| Width (H) | 8.1 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 7.5 |
| Design | |
| Design | OMS-MR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 230x250.5x8.1 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 39269097 |
| net weight | 1.301 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE B602 / FKM |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.