| Item no. | 49029924 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 50 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | FOI |
| NEW - Inner diameter (d) | 28 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 34.2 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 4.8 mm |
| NEW - Seal width (H) | 4.3 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 40,2400 |
| 2+ | € 40,2480 |
| 5+ | € 28,5626 |
| 10+ | € 28,5636 |
| 20+ | € 25,9662 |
| 50+ | € 23,3698 |
| 100+ | € 20,1240 |
| 200+ | € 17,5274 |
| 500+ | € 9,7374 |
| 1000+ | € 7,7899 |
| Article number | 49029924 |
| NEW - Inner diameter (d) | 28 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 34.2 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 4.8 mm |
| NEW - Seal width (H) | 4.3 mm |
| Cross section axial | 3.53 |
| Housing depth (t) | 3.1 |
| Inner diameter (D) | 28 |
| Inner diameter (d) | 28 |
| Max. gap permissible (X2 max) | 0.1 |
| Outer diameter (D) | 34.2 |
| Product Name | U-ring seal set FORSEAL series FOI |
| Width (H) | 4.8 |
| Design | |
| Design | FOI |
| Dimensions | |
| Dimensions | 28x34.2x4.8 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | FOI |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84879090 |
| net weight | 50 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE F56110 |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.