| Item no. | 18378 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 62.5 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | NI250 |
| NEW - Inner diameter (d) | 28 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 40 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 11 mm |
| NEW - Seal width (H) | 10 mm |
| Material | NBR |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 44,8100 |
| 2+ | € 44,8344 |
| 5+ | € 40,3354 |
| 10+ | € 40,3406 |
| 20+ | € 29,1336 |
| 50+ | € 20,6180 |
| 100+ | € 16,5840 |
| 200+ | € 14,3430 |
| 500+ | € 12,9983 |
| 1000+ | € 10,7571 |
| 2500+ | € 9,4125 |
| Article number | 18378 |
| NEW - Inner diameter (d) | 28 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 40 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 11 mm |
| NEW - Seal width (H) | 10 mm |
| Inner diameter (d) | 28 |
| Inner diameter (D) | 28 |
| Outer diameter (D) | 40 |
| Product Name | U-ring seal set series NI250 |
| Design | |
| Design | NI250 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 28x40x11 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Model | NI250 |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 62.5 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 80 NBR 878 / POM Q09920 |
| stick type (outer surface) | NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 80 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.