| Item no. | 49302311 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 19.621 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-S |
| NEW - Inner diameter (d) | 290 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 315 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 12.5 mm |
| NEW - Seal width (H) | 11.7 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 535,7800 |
| 2+ | € 378,7576 |
| 5+ | € 337,1680 |
| 10+ | € 290,9879 |
| 20+ | € 257,5237 |
| 50+ | € 228,1342 |
| 100+ | € 212,8864 |
| 200+ | € 208,7252 |
| Article number | 49302311 |
| NEW - Inner diameter (d) | 290 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 315 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 12.5 mm |
| NEW - Seal width (H) | 11.7 mm |
| Groove width (L) | 12.5 |
| Inner diameter (D) | 290 |
| Inner diameter (d) | 290 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 10 mm |
| Outer diameter (D) | 315 |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-S |
| Radius on installation space (R1) | 0.4 |
| Width (H) | 12.5 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 10 |
| Design | |
| Design | OMS-S |
| Dimensions | |
| Dimensions | 290x315x12.5 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-S |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 19.621 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE B602 / NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.