| Item no. | 49066053 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 135 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-S |
| NEW - Inner diameter (d) | 300 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 325 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 12.5 mm |
| NEW - Seal width (H) | 11.7 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 284,6300 |
| 2+ | € 201,2088 |
| 5+ | € 179,1150 |
| 10+ | € 154,5845 |
| 20+ | € 136,8074 |
| 50+ | € 121,1943 |
| 100+ | € 113,0940 |
| 200+ | € 110,8835 |
| Article number | 49066053 |
| NEW - Inner diameter (d) | 300 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 325 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 12.5 mm |
| NEW - Seal width (H) | 11.7 mm |
| Groove width (L) | 12.5 |
| Inner diameter (d) | 300 |
| Inner diameter (D) | 300 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 10 mm |
| Outer diameter (D) | 325 |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-S |
| Radius on installation space (R1) | 0.4 |
| Width (H) | 12.5 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 10 |
| Design | |
| Design | OMS-S |
| Dimensions | |
| Dimensions | 300x325x12.5 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-S |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 39269097 |
| net weight | 135 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE C104 / FKM |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.