| Item no. | 49436378 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 9 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | NRVI |
| NEW - Inner diameter (d) | 35 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 41.2 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 4.8 mm |
| NEW - Seal width (H) | 4.3 mm |
| Material | PTFE |
| Article number | 49436378 |
| NEW - Inner diameter (d) | 35 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 41.2 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 4.8 mm |
| NEW - Seal width (H) | 4.3 mm |
| Energizer compound | FKM |
| Housing depth (L) | 4.8 |
| Inner diameter (d) | 35 |
| Inner diameter (D) | 35 |
| Outer diameter (D) | 41.2 |
| Product Name | U-ring seal set series NRVI |
| Width (H) | 4.8 |
| Width profile (S) | 3.1 |
| Design | |
| Design | NRVI |
| Dimensions | |
| Dimensions | 35x41.2x4.8 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | NRVI |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84879090 |
| net weight | 9 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE Y005 14310 |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.