| Item no. | 429359 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | AU |
| net weight | 4.451 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | NI300 |
| NEW - Inner diameter (d) | 36 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 44 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 7 mm |
| NEW - Seal width (H) | 6 mm |
| Material | AU |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 16,6400 |
| 2+ | € 16,6452 |
| 5+ | € 14,9760 |
| 10+ | € 14,9770 |
| 20+ | € 9,9850 |
| 50+ | € 7,6550 |
| 100+ | € 5,9908 |
| 200+ | € 5,1588 |
| 500+ | € 4,6595 |
| 1000+ | € 4,1603 |
| 2500+ | € 3,6610 |
| 5000+ | € 3,3282 |
| Article number | 429359 |
| NEW - Inner diameter (d) | 36 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 44 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 7 mm |
| NEW - Seal width (H) | 6 mm |
| Groove width (L) | 4 |
| Inner diameter (d) | 36 |
| Inner diameter (D) | 36 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 4 mm |
| Outer diameter (D) | 44 |
| Packaging | Industry Pack |
| Product Name | U-ring seal series NI300 |
| Width (H) | 7 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 4 |
| Design | |
| Design | NI300 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 36x44x7 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | NI300 |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84129080 |
| net weight | 4.451 Gram |
| Material | |
| Material | AU |
| Compound | 94 AU 925 |
| stick type (outer surface) | AU |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 94 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.