| Item no. | 24135188 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 20 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-S |
| NEW - Inner diameter (d) | 500 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 530 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 15 mm |
| NEW - Seal width (H) | 14 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 1.191,2700 |
| 2+ | € 842,1400 |
| 5+ | € 749,6840 |
| 10+ | € 647,0079 |
| 20+ | € 572,6012 |
| 50+ | € 507,2533 |
| 100+ | € 473,3502 |
| 200+ | € 464,0980 |
| Article number | 24135188 |
| NEW - Inner diameter (d) | 500 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 530 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 15 mm |
| NEW - Seal width (H) | 14 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 15 |
| Inner diameter (D) | 500 |
| Inner diameter (d) | 500 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 12 mm |
| Outer diameter (D) | 530 |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-S |
| Radius on installation space (R1) | 0.8 |
| Width (H) | 15 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 12 |
| Design | |
| Design | OMS-S |
| Dimensions | |
| Dimensions | 500x530x15 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-S |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 20 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE GM201 / NBR |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.