| Item no. | 40421850 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | AU |
| net weight | 14.381 Gram |
| Packaging Unit | 5 |
| Design | NI300 |
| NEW - Inner diameter (d) | 52 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 62 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 11 mm |
| NEW - Seal width (H) | 10 mm |
| Material | AU |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 14,4500 |
| 10+ | € 14,4518 |
| 20+ | € 9,7364 |
| 50+ | € 7,4649 |
| 100+ | € 5,8420 |
| 200+ | € 5,0307 |
| 500+ | € 4,5916 |
| 1000+ | € 4,1424 |
| 2500+ | € 3,6453 |
| 5000+ | € 3,4164 |
| Article number | 40421850 |
| Minimum sold per | 5 |
| NEW - Inner diameter (d) | 52 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 62 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 11 mm |
| NEW - Seal width (H) | 10 mm |
| Groove width (L) | 5 |
| Inner diameter (D) | 52 |
| Inner diameter (d) | 52 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 4.5 mm |
| Outer diameter (D) | 62 |
| Packaging | Industry Pack |
| Product Name | U-ring seal series NI300 |
| Width (H) | 11 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 4.5 |
| Design | |
| Design | NI300 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 52x62x11 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | NI300 |
| Logistics | |
| country of origin | FR |
| HS-code | 84129080 |
| net weight | 14.381 Gram |
| Material | |
| Material | AU |
| Compound | 94 AU 925 |
| Packaging | |
| Packaging description | 5 |
| Packaging Unit | 5 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 94 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.