| Item no. | 49035524 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 22 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MRPR |
| NEW - Inner diameter (d) | 545 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 569 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 1.162,0900 |
| 2+ | € 821,5168 |
| 5+ | € 731,3217 |
| 10+ | € 631,1583 |
| 20+ | € 558,5746 |
| 50+ | € 494,8280 |
| 100+ | € 461,7551 |
| 200+ | € 452,7296 |
| Article number | 49035524 |
| NEW - Inner diameter (d) | 545 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 569 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 12 |
| Inner diameter (D) | 545 |
| Inner diameter (d) | 545 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 8 mm |
| Outer diameter (D) | 569 |
| Product Name | Merkel® Omegat-S. set EW series OMS-MR-PR |
| Radius on installation space (R1) | 2 |
| Width (H) | 8.1 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 8 |
| Design | |
| Design | OMS-MRPR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 545x569x8.1 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MRPR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 22 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE C104 / NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.