| Item no. | 96707 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 240 Gram |
| Packaging Unit | 5 |
| Design | TFMI |
| NEW - Inner diameter (d) | 56 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 63.2 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 4 mm |
| NEW - Seal width (H) | 3.8 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 50,9400 |
| 10+ | € 50,9412 |
| 20+ | € 36,3864 |
| 50+ | € 26,9260 |
| 100+ | € 23,2873 |
| 200+ | € 19,6488 |
| 500+ | € 17,4655 |
| 1000+ | € 16,0101 |
| 2500+ | € 14,5546 |
| Article number | 96707 |
| Minimum sold per | 5 |
| NEW - Inner diameter (d) | 56 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 63.2 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 4 mm |
| NEW - Seal width (H) | 3.8 mm |
| Inner diameter (D) | 56 |
| Inner diameter (d) | 56 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 3.5 mm |
| Outer diameter (D) | 63.2 |
| Product Name | COMPACT seal set series TFMI |
| Radius on installation space (R1) | 0.5 |
| Width (H) | 4 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 3.5 |
| Design | |
| Design | TFMI |
| Dimensions | |
| Dimensions | 56x63.2x4 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | TFMI |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 240 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE 177023 / 72 NBR 872 |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 5 |
| Packaging Unit | 5 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.