| Item no. | 49002595 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 5.5 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MRPR |
| NEW - Inner diameter (d) | 65 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 80.1 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5.9 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 72,9400 |
| 2+ | € 38,5320 |
| 5+ | € 25,9812 |
| 10+ | € 19,3045 |
| 20+ | € 15,5438 |
| 50+ | € 13,0712 |
| 100+ | € 11,2912 |
| 200+ | € 10,6620 |
| 500+ | € 9,9960 |
| 1000+ | € 9,7141 |
| Article number | 49002595 |
| NEW - Inner diameter (d) | 65 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 80.1 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5.9 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 7.55 |
| Inner diameter (d) | 65 |
| Inner diameter (D) | 65 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 5.5 mm |
| Outer diameter (D) | 80.1 |
| Packaging | Small Pack |
| Product Name | Merkel® Omegat-S. set EW series OMS-MR-PR |
| Radius on installation space (R1) | 1.2 |
| Width (H) | 6.3 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 5.5 |
| Design | |
| Design | OMS-MRPR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 65x80.1x6.3 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MRPR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 5.5 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE B602 / NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.