| Item no. | 49411566 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 1.5 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-S |
| NEW - Inner diameter (d) | 680 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 715 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 17.5 mm |
| NEW - Seal width (H) | 16.4 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 4.321,8600 |
| 2+ | € 3.055,2756 |
| 5+ | € 2.719,8392 |
| 10+ | € 2.347,3195 |
| 20+ | € 2.077,3792 |
| 50+ | € 1.840,2996 |
| 100+ | € 1.717,2999 |
| 200+ | € 1.683,7331 |
| Article number | 49411566 |
| NEW - Inner diameter (d) | 680 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 715 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 17.5 mm |
| NEW - Seal width (H) | 16.4 mm |
| Groove width (L) | 17.5 |
| Inner diameter (D) | 680 |
| Inner diameter (d) | 680 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 12 mm |
| Outer diameter (D) | 715 |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-S |
| Radius on installation space (R1) | 1.2 |
| Width (H) | 17.5 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 12 |
| Design | |
| Design | OMS-S |
| Dimensions | |
| Dimensions | 680x715x17.5 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Model | OMS-S |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 1.5 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE C104 / NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.