| Item no. | 24245342 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 2.53 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MR |
| NEW - Inner diameter (d) | 140 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 155.1 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5.9 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 130,4000 |
| 2+ | € 79,6900 |
| 5+ | € 62,3147 |
| 10+ | € 51,3511 |
| 20+ | € 45,4090 |
| 50+ | € 39,6783 |
| 100+ | € 35,0979 |
| 200+ | € 33,4804 |
| 500+ | € 31,2569 |
| Article number | 24245342 |
| NEW - Inner diameter (d) | 140 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 155.1 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5.9 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 7.55 |
| Inner diameter (d) | 140 |
| Inner diameter (D) | 140 |
| material grp energiser element | FKM |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 6 mm |
| Outer diameter (D) | 155.1 |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-MR |
| Radius on installation space (R1) | 1.2 |
| Width (H) | 6.3 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 6 |
| Design | |
| Design | OMS-MR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 140x155.1x6.3 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 39269097 |
| net weight | 2.53 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE GM201 / FKM |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.