| Item no. | 49313334 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 31.1 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | NI400 |
| NEW - Inner diameter (d) | 140 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 160 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 13 mm |
| NEW - Seal width (H) | 12 mm |
| Material | NBR |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 133,9300 |
| 2+ | € 133,9208 |
| 5+ | € 117,1810 |
| 10+ | € 117,1831 |
| 20+ | € 77,0052 |
| 50+ | € 60,2653 |
| 100+ | € 55,2431 |
| 200+ | € 51,8950 |
| Article number | 49313334 |
| NEW - Inner diameter (d) | 140 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 160 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 13 mm |
| NEW - Seal width (H) | 12 mm |
| Inner diameter (d) | 140 |
| Inner diameter (D) | 140 |
| Outer diameter (D) | 160 |
| Product Name | U-ring seal set series NI400 |
| Design | |
| Design | NI400 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 140x160x13 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | NI400 |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 31.1 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 80 NBR 878 / POM Q09920 |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 80 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.