| Item no. | 49016409 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 19 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MR |
| NEW - Inner diameter (d) | 220 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 240.5 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 309,3800 |
| 2+ | € 189,0772 |
| 5+ | € 147,8464 |
| 10+ | € 121,8339 |
| 20+ | € 107,7378 |
| 50+ | € 94,1410 |
| 100+ | € 83,2733 |
| 200+ | € 79,4356 |
| 500+ | € 74,1602 |
| Article number | 49016409 |
| NEW - Inner diameter (d) | 220 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 240.5 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Energizer compound | FKM |
| Groove width (L) | 10.25 |
| Inner diameter (D) | 220 |
| Inner diameter (d) | 220 |
| material grp energiser element | NBR |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 7.5 mm |
| Outer diameter (D) | 240.5 |
| Packaging | Small Pack |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-MR |
| Radius on installation space (R1) | 2 |
| Width (H) | 8.1 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 7.5 |
| Design | |
| Design | OMS-MR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 220x240.5x8.1 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 19 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE C104 / NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.