| Item no. | 24344736 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 3.681 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MR |
| NEW - Inner diameter (d) | 270 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 294 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 312,2700 |
| 2+ | € 220,7608 |
| 5+ | € 196,5246 |
| 10+ | € 169,6084 |
| 20+ | € 150,1037 |
| 50+ | € 132,9731 |
| 100+ | € 124,0855 |
| 200+ | € 121,6602 |
| Article number | 24344736 |
| NEW - Inner diameter (d) | 270 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 294 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Energizer compound | FKM |
| Groove width (L) | 12 |
| Inner diameter (d) | 270 |
| Inner diameter (D) | 270 |
| material grp energiser element | FKM |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 8 mm |
| Outer diameter (D) | 294 |
| Packaging | Small Pack |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-MR |
| Radius on installation space (R1) | 2 |
| Width (H) | 8.1 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 8 |
| Design | |
| Design | OMS-MR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 270x294x8.1 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 39269097 |
| net weight | 3.681 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE B602 / FKM |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.