| Item no. | 24223138 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 2500 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MR |
| NEW - Inner diameter (d) | 36 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 43.3 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 3.2 mm |
| NEW - Seal width (H) | 3 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 71,2700 |
| 2+ | € 33,6284 |
| 5+ | € 19,4771 |
| 10+ | € 12,5767 |
| 20+ | € 8,6013 |
| 50+ | € 6,7098 |
| 100+ | € 5,5237 |
| 200+ | € 4,8949 |
| 500+ | € 4,5276 |
| 1000+ | € 4,3730 |
| Article number | 24223138 |
| NEW - Inner diameter (d) | 36 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 43.3 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 3.2 mm |
| NEW - Seal width (H) | 3 mm |
| Energizer compound | FKM |
| Groove width (L) | 3.65 |
| Inner diameter (d) | 36 |
| Inner diameter (D) | 36 |
| material grp energiser element | NBR |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 3 mm |
| Outer diameter (D) | 43.3 |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-MR |
| Radius on installation space (R1) | 0.5 |
| Width (H) | 3.2 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 3 |
| Design | |
| Design | OMS-MR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 36x43.3x3.2 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 2500 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE B602 / NBR |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.