| Item no. | 40422080 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | AU |
| net weight | 13.981 Gram |
| Packaging Unit | 5 |
| Design | LF300 |
| NEW - Inner diameter (d) | 46 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 56 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.3 mm |
| Material | AU |
| Article number | 40422080 |
| NEW - Inner diameter (d) | 46 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 56 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.3 mm |
| Groove width (L) | 5 |
| Inner diameter (d) | 46 |
| Inner diameter (D) | 46 |
| Outer diameter (D) | 56 |
| Product Name | U-ring series LF300 |
| Width (H) | 8 |
| Design | |
| Design | LF300 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 46x56x8 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Model | LF300 |
| Logistics | |
| country of origin | FR |
| HS-code | 84129080 |
| net weight | 13.981 Gram |
| Material | |
| Material | AU |
| Compound | 94 AU 925 |
| Packaging | |
| Packaging description | 5 |
| Packaging Unit | 5 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 94 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.