| Item no. | 24344754 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 7.461 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MR |
| NEW - Inner diameter (d) | 480 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 504 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 8.1 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 809,9000 |
| 2+ | € 572,5616 |
| 5+ | € 509,6978 |
| 10+ | € 439,8888 |
| 20+ | € 389,3012 |
| 50+ | € 344,8723 |
| 100+ | € 321,8221 |
| 200+ | € 315,5317 |
| Article number | 24344754 |
| NEW - Inner diameter (d) | 480 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 504 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 8.1 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 12 |
| Inner diameter (d) | 480 |
| Inner diameter (D) | 480 |
| material grp energiser element | FKM |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 8 mm |
| Outer diameter (D) | 504 |
| Packaging | Small Pack |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-MR |
| Radius on installation space (R1) | 2 |
| Width (H) | 8.1 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 8 |
| Design | |
| Design | OMS-MR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 480x504x8.1 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 39269097 |
| net weight | 7.461 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE B602 / FKM |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.