| Item no. | 18405 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 382 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | NI250 |
| NEW - Inner diameter (d) | 52 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 72 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 13 mm |
| NEW - Seal width (H) | 12 mm |
| Material | NBR |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 57,5500 |
| 2+ | € 57,5796 |
| 5+ | € 51,8149 |
| 10+ | € 51,8201 |
| 20+ | € 37,4250 |
| 50+ | € 26,4850 |
| 100+ | € 21,3031 |
| 200+ | € 18,4245 |
| 500+ | € 16,6971 |
| 1000+ | € 13,8183 |
| 2500+ | € 12,0909 |
| Article number | 18405 |
| NEW - Inner diameter (d) | 52 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 72 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 13 mm |
| NEW - Seal width (H) | 12 mm |
| Groove width (L) | 10 |
| Inner diameter (d) | 52 |
| Inner diameter (D) | 52 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 6 mm |
| Outer diameter (D) | 72 |
| Product Name | U-ring seal set series NI250 |
| Width (H) | 13 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 6 |
| Design | |
| Design | NI250 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 52x72x13 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | NI250 |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 382 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 80 NBR 878 / POM Q09920 |
| stick type (outer surface) | NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 80 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.