| Item no. | 10280 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | NBR |
| net weight | 60.001 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | H OF |
| NEW - Inner diameter (d) | 55 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 90 mm |
| NEW - Width on shaft (H1) | 4 mm |
| NEW - Seal width (H) | 15 mm |
| Material | NBR |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 63,8500 |
| 2+ | € 63,8508 |
| 5+ | € 49,6641 |
| 10+ | € 49,6621 |
| 20+ | € 32,6357 |
| 50+ | € 25,5409 |
| 100+ | € 21,9936 |
| 200+ | € 19,8653 |
| 500+ | € 17,0273 |
| Article number | 10280 |
| NEW - Inner diameter (d) | 55 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 90 mm |
| NEW - Width on shaft (H1) | 4 mm |
| NEW - Seal width (H) | 15 mm |
| Inner diameter (d) | 55 |
| Outer diameter (D) | 90 |
| Width (H) | 4 |
| Inner diameter (D) | 55 |
| Length of sealing lip (H1) | 4 |
| NEW - Installation space width (L) | 4 mm |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 3 mm |
| Nomenclature in FST catalogue | 0055,00-004 |
| Product Name | H OF |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 3 |
| Design | |
| Design | H OF |
| Dimensions | |
| Dimensions | 55x90x4 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | H OF |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 40169300 |
| net weight | 60.001 Gram |
| Material | |
| Material | NBR |
| Compound | 88 NBR 101 |
| stick type (outer surface) | NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 88 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.