| Item no. | 49017739 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 117.731 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MRPR |
| NEW - Inner diameter (d) | 90 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 105.1 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5.9 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 138,4400 |
| 2+ | € 73,1276 |
| 5+ | € 49,3064 |
| 10+ | € 36,6330 |
| 20+ | € 29,4964 |
| 50+ | € 24,8042 |
| 100+ | € 21,4266 |
| 200+ | € 20,2324 |
| 500+ | € 18,9684 |
| 1000+ | € 18,4337 |
| Article number | 49017739 |
| NEW - Inner diameter (d) | 90 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 105.1 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 6.3 mm |
| NEW - Seal width (H) | 5.9 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 7.55 |
| Inner diameter (D) | 90 |
| Inner diameter (d) | 90 |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 6 mm |
| Outer diameter (D) | 105.1 |
| Product Name | Merkel® Omegat-S. set EW series OMS-MR-PR |
| Radius on installation space (R1) | 1.2 |
| Width (H) | 6.3 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 6 |
| Design | |
| Design | OMS-MRPR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 90x105.1x6.3 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MRPR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 117.731 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE C104 / NBR |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.