| Item no. | 49064059 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | AU |
| net weight | 27.4 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | PU82 |
| NEW - Inner diameter (d) | 145 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 153.6 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 9 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.7 mm |
| Material | AU |
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 8 | Shipped in 3 - 5 - Day(s) |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 37,5200 |
| 2+ | € 37,5180 |
| 5+ | € 27,1003 |
| 10+ | € 27,0993 |
| 20+ | € 20,0117 |
| 50+ | € 15,8423 |
| 100+ | € 13,7579 |
| 200+ | € 12,5071 |
| In stock | Yes, 8 pcs |
| Article number | 49064059 |
| NEW - Inner diameter (d) | 145 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 153.6 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 9 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.7 mm |
| Groove width (L) | 4.3 |
| Inner diameter (d) | 145 |
| Inner diameter (D) | 145 |
| Outer diameter (D) | 153.6 |
| Product Name | Merkel® Cover Seal series PU82 |
| Profile (S) | 4.3 |
| Width (H) | 9 |
| Design | |
| Design | PU82 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 145x153.6x9 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | PU82 |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 39269097 |
| net weight | 27.4 Gram |
| Material | |
| Material | AU |
| Compound | 95 AU V142 |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 95 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.