| Item no. | 24223186 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 95 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MR |
| NEW - Inner diameter (d) | 290 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 314 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 269,9900 |
| 2+ | € 190,8660 |
| 5+ | € 169,9111 |
| 10+ | € 146,6389 |
| 20+ | € 129,7754 |
| 50+ | € 114,9650 |
| 100+ | € 107,2811 |
| 200+ | € 105,1842 |
| Article number | 24223186 |
| NEW - Inner diameter (d) | 290 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 314 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 8.1 mm |
| NEW - Seal width (H) | 7.6 mm |
| Energizer compound | NBR |
| Groove width (L) | 12 |
| Inner diameter (D) | 290 |
| Inner diameter (d) | 290 |
| material grp energiser element | NBR |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 8 mm |
| Outer diameter (D) | 314 |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-MR |
| Radius on installation space (R1) | 2 |
| Width (H) | 8.1 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 8 |
| Design | |
| Design | OMS-MR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 290x314x8.1 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84849000 |
| net weight | 95 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE B602 / NBR |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.