| Item no. | 24344775 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | PTFE |
| net weight | 4.7 Gram |
| Packaging Unit | 1 |
| Design | OMS-MR |
| NEW - Inner diameter (d) | 700 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 727.3 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 9.5 mm |
| NEW - Seal width (H) | 8.7 mm |
| Material | PTFE |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 1.638,8900 |
| 2+ | € 1.158,5860 |
| 5+ | € 1.031,3888 |
| 10+ | € 890,1256 |
| 20+ | € 787,7615 |
| 50+ | € 697,8588 |
| 100+ | € 651,2160 |
| 200+ | € 638,4873 |
| Article number | 24344775 |
| NEW - Inner diameter (d) | 700 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 727.3 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 9.5 mm |
| NEW - Seal width (H) | 8.7 mm |
| Energizer compound | HNBR |
| Groove width (L) | 13.65 |
| Inner diameter (d) | 700 |
| Inner diameter (D) | 700 |
| material grp energiser element | FKM |
| NEW - Lead-in chamfer (C) | 11 mm |
| Outer diameter (D) | 727.3 |
| Packaging | Small Pack |
| Product Name | Merkel® Omegat-Seal set EW series OMS-MR |
| Radius on installation space (R1) | 2 |
| Width (H) | 9.5 |
| Width of the lead-in chamfer (C) | 11 |
| Design | |
| Design | OMS-MR |
| Dimensions | |
| Dimensions | 700x727.3x9.5 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Catalog item | Yes |
| Model | OMS-MR |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 39269097 |
| net weight | 4.7 Gram |
| Material | |
| Material | PTFE |
| Compound | PTFE B602 / FKM |
| stick type (outer surface) | PTFE |
| Packaging | |
| Packaging description | 1 |
| Packaging Unit | 1 |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.