| Item no. | 40422057 |
| Brand | Freudenberg |
| Material | AU |
| net weight | 14.251 Gram |
| Packaging Unit | 5 |
| Design | LF300 |
| NEW - Inner diameter (d) | 70 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 85 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 12.5 mm |
| NEW - Seal width (H) | 11.4 mm |
| Material | AU |
| Quantity per PC |
Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 17,1200 |
| 10+ | € 17,1215 |
| 20+ | € 12,3593 |
| 50+ | € 9,8875 |
| 100+ | € 8,4044 |
| 200+ | € 7,1684 |
| 500+ | € 6,4945 |
| 1000+ | € 6,0574 |
| Article number | 40422057 |
| Minimum sold per | 5 |
| NEW - Inner diameter (d) | 70 mm |
| NEW - Outer diameter (D) | 85 mm |
| NEW - Installation space width (L) | 12.5 mm |
| NEW - Seal width (H) | 11.4 mm |
| Groove width (L) | 7.5 |
| Inner diameter (d) | 70 |
| Inner diameter (D) | 70 |
| Outer diameter (D) | 85 |
| Product Name | U-ring series LF300 |
| Width (H) | 12.5 |
| Design | |
| Design | LF300 |
| Dimensions | |
| Dimensions | 70x85x12.5 |
| General | |
| Unit | pcs |
| Identification | |
| Brand | Freudenberg |
| Model | LF300 |
| Logistics | |
| country of origin | DE |
| HS-code | 84129080 |
| net weight | 14.251 Gram |
| Material | |
| Material | AU |
| Compound | 94 AU 925 |
| Packaging | |
| Packaging description | 5 |
| Packaging Unit | 5 |
| Technical specifications | |
| Shore Hardness | 94 Shore A |
| Also found under | |
| Hydraulic Rod Seals | |
All items marked with a * are required.